Прочетен: 35206 Коментари: 8 Гласове:
Последна промяна: 06.01.2011 20:47
От десетина години по страниците на вестниците и списанията шества един мит – в църквата „Свети свети Теодор Тирон и Теодор Стратилрат” в село Добърско, е изписано изображение на Исус Христос, който излита (или се приземява) с ракета (космически кораб). От там този мит се мултиплицира в интернет публикации, и придоби все по нарастваща популярност. За справка изреждам наслука първите попаднали от търсачката материали :
www.ossem.eu/article.aspx Исус в ракета.
dariknews.bg/view_article.php Исус Христос слиза от ракета в село Добърско
zann.blog.bg/technology/2009/10/22/isus-s-raketa.420449 Исус с ракета
www.trud.bg/Article.asp Само в Добърско Исус лети в ракета
www.diplomatic-bg.com/c2/content/view/1034/47/ Неписаната истина за село Добърско
Стигна се до там, че в своето невежество знайни и незнайни автори разпростират космическата си фантазия и върху подобни стенописи в други храмове, без да се държи сметка, че става въпрос за обичайни иконографски сцени. Виж подобно обяснение и за църквите в Кремиковския и Рилския манастир : www.pravoslavie.bg/Символика/Мандорла-–-знакът-на-животворящата-сила
Всъщност нека видим прословутите изображения от Добърско, които разпалват фантазията на кмета на Добърско и на родните уфолози.На първо място популярния иконографски сюжет "Преображение Христово" :
Според родните последователи на Дан Браун обаче, това е "единственият стенопис в света, на който е изобразен Исус, пристигащ на земята в космическа ракета".
Още един от стенописите от църквата в Добърско, изобразяващ "Възкресението" , също е обект на спекулации - в него любителите на евтини сензации съзират Исус в космическа капсула :
В чия неука глава се е родил този мит не мога да знам. Удивлява ме обаче устойчивостта с която една очевидна глупост, родена от невежество и налагана като истина, се натрапва от жадните за сензации медии вече години наред.
Това хрумване на някой местен разказвач на добърската история (един от главните заподозрени е добърския кмет, който също лансира историята за ракетата - чувал съм го лично от него преди години, в качеството му на екскурзовод) се наложи и разви до там че Добърско е отъждествявано с това именно “чудо”. Което е жалко защото църквата в село Добърско е наистина уникална със своите стенописи. Популярността и като туристическа и поклонническа дестинация обаче не следва да става за сметка на лъжереклама, защото подобни смехотворни "умотворения" будят само присмех у далеч по информираните чуждестранни туристи.
Какво всъщност изобразява сцената на Преображението. Както е известно от евангелията Исус Христос в проповедите си говорел за себе си като предсказаният и очакван Месия (Спасител). След една беседа с учениците си за предстоящите му страдания, кръстна смърт и Възкресени, Исус се изкачва на планината с трима от апостолите-Петър, Яков и Йоан. Уморени от пътуването учениците заспиват. Исус както се молел, изведнъж се издигнал над земята и засиял в силна светлина. Лицето му заблестяло, дрехите му станали искрящо бели. Като свидетели на това от небето се явили Мойсей и пророк Илия, които разговаряли с него за предстоящите събития. Учениците се събудили от блясъка на божествената слава и се удивили от видяното. Апостол Петър казал: ”Господи добре ни е да бъдем тук!Да направим три сенника, един за Теб, един за Мойсея и един за Илия, и да останем тук огрени от тази невеществена, божествена светлина, обгърнати от този дивен покой. ”След това пожелание на небето се появил облак из зад който се чул глас: ”Това е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение! Него слушаите. ”Учениците паднали на земята и като дигнали очи видели единствено Исуса. Това накратко е моментът от Библията наречен Преображение Господне. Всичко се случва преди Разпятието и Възкресението, т. е. още в земният живот на Исус. Той не “отлита”от земята, а обратното-озарен е от небесна светлина която в иконописта е изобразена като спуснат лъч над него. Често сме наблюдавали слънчеви лъчи прокрадващи се покрай облаците. Те излизат от една точка и при близостта си със земята се разклоняват във светлинен сноп. По този начин но много по впечатляващо е изобразена светлината в сцената “Преображение”. Защо това не може да бъде ракета, както твърдят в добърската църква-още един път ще повторим. В библейският разказ става дума за небесна светлина, озарила Исус и за светлина излъчвана същевременно от него. Всичко това става пред трима от учениците му, а целта е да им се покаже божествената същност на техния учител, когото следват но не винаги разбират.
За Преображението се разказва в евангелията на Марк, Матей и Лука. Ето как е описано събитието в един от библийските текстове (Марк 9:1-9):
"... И рече им: истина ви казвам: тук стоят някои, които няма да вкусят смърт, докле не видят царството Божие, дошло в сила. И след шест дни Иисус взе със Себе Си Петра, Йакова и Йоана и възведе ги сами на висока планина насаме, и се преобрази пред тях. Дрехите Му станаха бляскави, твърде бели, като сняг, каквито белилник на земята не може избели. И яви им се Илия и Мойсея, и разговаряха с Иисуса. Тогава Петър заговори и рече на Иисуса: Рави, добре е да бъдем тук; да направим три сенника: за Тебе един, за Моисея един, и един за Илия. Защото не знаеше какво да каже, понеже бяха уплашени. И яви се облак, та ги засени, и от облака дойде глас, който казваше: Този е Моят възлюбен Син; Него слушайте! И отведнъж, като погледнаха наоколо, никого вече не видяха със себе си, освен едного Иисуса. А когато слизаха от планината, Той им заповяда да не обаждат никому, що видяха, освен кога Син Човечески възкръсне от мъртвите."
Въз основа на евангелските текстове, в християнското изкуство започва да се изобразява тайнството на Преображението.
На иконите, стенописите и миниатюрите в центъра на композицията се изобразява Исус Христос, стоящ на върха на планината, от двете му страни са пророците Илия и Мойсей, а в подножието на планината - фигурите на неговите ученици.
Спасителят е заобиколен със сиянието на славата - овална мандорла (от итал. mandorla - особена форма на нимб, сияние с овална форма, във вътрешността на което обичайно св християнското изкуство се изписват Христос или Богородица), от която излизат лъчи от светлина. В някои изображения лъчите са във формата на стилизирани звезди, като цветовете им варират също от златисто жълто и охрено през червено до зелено и черно, в зависимост от иконографската школа и времето на създаване на изображението.
В този смисъл изображението на Преображението от Добърско нито е уникално , нито е единствено, а напротив следва една вековна художествена традиция.
И за да не съм голословен, ще приведа и малка галерия с изображения на сцената от различни православни страни.
Мозайка VI-VII в. от купола в олтара на катедралния храм в манастира "Св.Екатерина" в Синай, Египет.
икона от ХІІ век от иконостаса икона на Андрей Рубльов (1370- 1430)
на манастира "Св.Екатерина", Синай
визант.стенопис около 1100 г. визант.икона ХІІ век, Атон, Ватопедски м-р.
манастир Дафни, Гърция
руска икона руска икона 1742 г.
гръцка икона Атон ср.ХVІ в. гръцка икона Атон 1546 г.
руска икона ХVІ в. Руска икона от ХVІІ век.
Руски икони : Възкресение и Преображение ХVІІ век. Галич, Русия
руска икона руска икона
руска икона 1403 г. Теофан Грък румънска икона ХVІ век, Букурещ.
руска икона икона на Онуфрий Неокастритис от
храма "Св. Евангелисти" в Берат, Албания.
Нека сравним сега и със стенописите в някои български храмове :
Стенопис от скалната църква в Иваново, ХІІІ-ХІ. век.
Стенопис от църквата Свети Стефан в Несебър - 1599 г.
Преображението в Струпецкия манастир - ХVІ век (снимката е от блога на Tarbo)
Преображение - стенопис от църквата "Света Петка" в с.Вуково, 1598 г.
Преображение - стенопис от църквата "Св.Атанасий" в Бобошево, 1590-1600 г.
Преображение -в църквата "Св.Илия" в Бобошево, края на ХVІІ век.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
За другия мит за църквата - годината на построяването и - следващият постинг.
07.01.2011 21:11
ми се стори доста високомерна. Да си призная въобще не бях чувал нито за "ракетата" от Добарско. Обяснението на Bartol обаче напълно обосновава сарказмът му. Поздравления, изключително интересен и познавателен пост!
27.01.2011 15:33
30.05.2011 20:10
Моля свържете се с мен :)
16.09.2011 11:37
26.10.2012 08:16
-====-
Discount 10% - <a href=http://kamagra-100mg-online.blog.hr/>Buy next day Kamagra with mastercard </a> - Online Cheap Kamagra c.o.d. :.how much is Kamagra .: Discount 10% - <a href=http://kamagra-uk.blog.hr/>Kamagra 100mg Buy Cheap Generic viagra </a> - marijuana mixed with Kamagra
2. Асеновград - малкият Ерусалим
3. Средновековната църква в с.Беренде
4. Църкви в Община Мездра
5. Средновековните църкви в България
6. Българските средновековни църкви
7. Белчин - църкви и други забележителности
8. "Свети Никола" - с.Марица, Община Самоков, Софийска област.
9. "Свети Димитър" - с.Паталеница, община Пазарджик
10. Църквите в София
11. Галерия Мартин Митов : Православна България
12. Галерия Julian's Site : Църкви и манастири
13. Църквите във Варна
14. Созопол - църкви, параклиси и други забележителности
15. Манастири и църкви в Ниш, Сърбия
16. Църквите във Велико Търново
17. Църквите в Несебър - 1
18. Туризъм България
19. Галерия Сrazywolf : Църкви и манастири